Language : English


 

 

SAMOS ADASI
Sisan Adası

 

Samos Otelleri

Samos Feribot Bilgileri Rent a car ve Transfer Samos Paket Turları

 

 

Samos Adası hakkında :

Türkiye'ye en yakın olan Samos adası Yunanistan'ın en büyük, en güzel ve en turistik adalarından biri. Hoş sessiz, harika koyları ve plajları ile doğal güzellikte şaşırtıcı bir yer. Samos adasında yaşayan insanlar oldukça konuksever gerçek ada insanları. Adanın ana şehri büyük bir koyun ortasında amfitiyatro şeklinde inşa edilmiş olarak limanın tam yanında yer almakta.
Ege bölgesine has renkleri ile inşa edilmiş evlerle kıyı şeridi son derece güzel kumsallarla hoş bir izlenim bırakıyor.
Koyun gerisinde yumuşak tepelerde dar pencereleri ve ahşap balkonlarıyla karekteristik eski evler geçmiş dönemi canlandırıyor. Ana şehirden 10 km uzaklıkta iki küçük koy arasında Samos adasının en güzel turistik köylerinden biri olan Kokkari yer almakta.
Bitki örtüsünün çok sık yer aldığı bu beldede sahiller sonsuz, deniz tertemiz, barlar ve cafeler deniz üzerinde. Harika taverna ve clupleri ile Kokkari adanın en canlı ve keyifli yeri. Su kayağını sevenler burayı oldukça sık ziyaret ediyorlar. Adanın Güney kesiminde antik Samos kentinin bulunduğu yerde Pitagoriya bulunuyor.
Antik bir kent olan Pitagoriya tertemiz sularda yüzüp güneşlenmek,geleneksel iş ve ürünlerle uğraşan konuksever
insanlarla tanışmak ve gece hayatını sonsuz yaşamak isteyenler için eşsiz bir uygarlık örneği. Adanın Kuzeybatı kesiminde, yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı köyleri ve eşsiz kumsalları ile adanın ikinci büyük kenti Karlovasi yer almakta.
Liman, eski kent, orta kent, modern kent ve köyden oluşmuş özgün bir yer. Karlovasi eskiden önemli bir sepi merkezi olarak ün salmış.
Zengin konaklar, büyük ve süslü kliselerin yer aldığı kent zamanında kültür ve sanat turizmi geliştirme yönünde başarılara imza atmış. Adanın Güneybatı kesiminde büyük bir koyun ortasında ve kerkis dağının eteklerinde Marathokambos bulunuyor.
Marathokambos eski renklerini koruyan köy ve beldelerle çevrili. Kaldırım taşlı dar sokaklar, geleneksel kemerler, taş çeşmeler, güzel kliseler, taştan inşa edilmiş evler ve geleneksel panayırların gerçekleştiği büyük meydanlar burada yer almakta.
Etkileyici Kerkis dağı, vahşi güzelliği, mağaraları ile yürüyüşler için çok elverişli bir yer.
Ada insanları oldukça konuksever gerçek ada insanları, bağlara özen göstererek tadı, aroması ve rengiyle ünlü tatlı Samos şarabını imal etmeye devam ediyorlar.
Aromatik bitkiler topluyorlar, üstün kaliteli bal üretiyorlar ve ayrıca çömlekçilik ve seramikçilikle uğraşıyorlar.
Samos adasından her gün normal gemi yada hızlı giden Gemiler aracılığıyla Mikanos, Siros, Paros, Naksos ya da Pire'ye gidebilir ve buradan ayrıca Santorini ve Girit adalarına da geçebilirsiniz.
Samos adasından hergün Sakız ve Midilli adalarına gemi kalkıyor. Ayrıca haftada 2 gün Samos adasından Selanik ve Kavala"ya gemiler gitmekte.
 

Samos Yerleşimi:

Vathy Kasabası

Ada’nın başsehridir. Kuşadası’ndan gelen feribotlar Vathy Limanı’na yanaşır. Burada kordon boyu yanyana sıralanmış kafeler yazın gün boyu cıvıl cıvıldır. Samos Kasabası da denen Vathy’de adadaki antik yerleşimde bulunmuş tarihi eserlerin sergilendiği bir de Arkeoloji Müzesi vardır. Bu müzede diğer eserlerle beraber 4,5 metre boyundaki dünyaca ünlu dev antik Yunan heykelini görmek mümkündür.


Pythagorion Kasabası

Vathy’den 14 km uzaklıktaki şirin bir kıyı kasabasıdır. Kasaba ismini burada doğan antik çağın ünlü matematikçisi Pisagor’dan alır. Kapılarının önü renk renk sardunyalarla süslü müstakil evlerin olduğu dar sokaklarına yapılacak kısa bir yürüyüş Tipik bir Yunan Ada’sı kasabasının tüm sakinliğini gezginlerine tattıracaktır.


Kokkari Kasabası

Vathy’den 15 km. uzaklıktaki bu balıkçı köyü, akşamı hoş bir yemek ile başlatıp, Yunan müziği çalan tavernalarda devam ettirmek isteyenler için hoş ve sakin bir yer. Kokkari’ye çok yakın bir çok ta plaj var; Tsamadu, Lemonakia ve Tsambu bunların en ünlüleri.


Mytilini Kasabası

Vathy ile Pythagorio kasabası arasındaki bölgede yer alan bu köydeki Paleontoloji Müzesi, içindeki 10 milyon yıl öncesinden kalan hayvan fosilleriyle görülmeye değerdir.
 

SAMOS GEZİLECEK YERLERİ

Eupalinos Tüneli

Pythagorio’ya 3 km. uzaklıktaki bu antik su tüneli tüm adadaki en dikkat çekici yerdir. Kaynak suyunu bir km. ötedeki yerleşimlerine getirebilmek için antik Yunanlılar tarafından 2500 yıl önce dağın dokuz metre altı oyularak yapılmıştır.

Hera Tapınağı

Eğer Selçuk ilçemizdeki Efes Artemis Tapınağı yapılmamış olsaydı, ana tanrıça Hera için yapılmış bu tapınak dev boyutuyla dünyanın yedi harikasından biri olacaktı. Ancak Efes’liler kendi tapınaklarının ölçüsünü biraz daha zorlayarak boyut olarakta, gösteriş olarakta komşuları Samos’luların bu görkemli tapınaklarını geçmişlerdi.

Nevarki bu gün her iki tapınağın durumu birbirinden pek te farklı değildir. Ziyaretçilerin, ayağa kaldırılmış tek sütun, çevredeki tanrıça heykelleri ve zemin kalıntılarından tapınağın bir zamanlar nasıl etkileyici olduğunu hayal etmeleri gerekiyor. Çevrede bir Roma hamamı, baska tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntıları da görmek mümkün.

Lipsi Adası

Lipsi, kuzey Dodecanses bölgesinde, Samos adasının güneyinde yaklaşık 700 kişinin yaşadığı küçük bir Yunan adası. Yerlisinin halen geleneksel bir yaşantı sürdüğü, çiftçilerinin eşeklerle tarlada çalıştığı sakin bir ada olmakla birlikte yaklaşık tamamına yakını Patmos adasında bulunan St. John Manastırına ait.

Bugün beyaza boyalı mavi kubbeli küçücük kiliselerin adanın tepesinden sahile kadar nokta nokta sıralandığını, Lipsi’nin sahillerini irili ufaklı bir çok koy, mağaralar, küçücük plajlar ve kristal kadar temiz bir denizin oluşturduğunu görebilirsiniz.

İster deniz kenarında isterseniz bir plajda gün boyu vakit geçirebilir ve adanın tadını akşam bir Yunan tavernasında çıkarabilirsiniz.
Bir çok taverna, restorant deniz ürünlerini sunarken, iki küçük fırın da adaya has ekmeğini üretmekte. Küçük bir ada olması dolayısı ile bir kaç kafeterya ve barın haricinde ada kendi geleneksel hayatının özelliklerini sunmakta.

Adanın küçük de bir müzesi var, geçmişin izlerini ziyarete gelenlere sunmak için kurulmuş. Küçük bir ada olması nedeni ile yürümeye başladığınız noktadan sahile ulaşmanız neredeyse on beş ile kırk beş dakika sürmekte. Elbette küçük bir motorsiklet kiralayarak adayı tamamen gezmenizde oldukça eğlenceli.

Lipsi adası el değmemiş doğayla iç içe sakin bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça ideal. Küçük olanlar hariç toplam on dört adet plaj, sakin sessiz koylarla ada sizlere keyifli bir dinlenme alternatifi sunmakta.

Tertemiz denizde snorkelle yüzüp güneşlenmek, öğlen küçük bir Yunan tavernasında deniz ürünlerinden tatmak unutulmaz bir gün yaşamanın sadece bir kaç yolu.
 

Samos Müzeleri:
Samos Arkeoloji Müzesi
Pythagorion Arkeolojik Kolleksiyonlar
Mytilini Paleontological Müzesi
Karlovasi Folklor Müzesi
N. Dimitriou Folklor Müzesi

Samos Arkeolojik Yerleri:
Arkeoloji Müzesi
Ecclesiastical - Bizans Müzesi
Mytilini Paleontological Müzesi
Pythagorion Eupalinus Tüneli
Pythagorion Müzesi
Antik Tiyatro
Logothetis Kalesi
Surlar
Heraion
Iera Odos (Gizli Yol)

Samos Manastırları :
Vronta Monastery
Monastery of Virgin Mary
Monastery of Holly Cross
Monastery of Prophet Elias
Monastery of Holly Zone
Monastery of The Life-Giving Fountain
Monastery of Holly Trinity
St. John the Merciful
Spiliani
Evangelistria of Mt. Kerkis or St. Vasilios
Zoodohos Pigi
Panagia i Sarantaskaliotisa
Virgin Mary and Holly Trinity
Panagia of Vrondiani
Timios Stavros
Aghia Zoni
St. John the Theologian
Panagia Makrini
Panagia Potamou
Panagia Vangelistra Kerki
Panagia Vangelistra Pagonda
Panagia Zoodochou Pigis Kakoperato Kerki
Aghios Ioannis the Almoner
Panagia Spiliani

Samos Plajları :

Samos Karlovassi Marathokambos Pythagorion Avlakia Diğerleri
           
Gangou Large Seitani Beach of Ormos Pythagorion Tsambou Small and large laka
Possidonion Small Seitani Velanidia Potokaki Vlendza Limnionaki & Arapis
Psili ammos Potami Perou-Psili Ammos Hereon Avlakia Palos of goumeika
Mykali   Pefkos Tsopela   Votsalakia
Tsamadou   Limnionas Karbovolo - Glicoriza   Chrissi ammos
Lemonakia         Agios konstandinos
Kokkari         Plain of vourliotes
Aghia markela         Kentro
Roditses          
Malagari          
Bay          
Kotsikas          
Mourtia        


Samos Şarapları :
Samos Nectar
Samos Vin Doux
Samos Anthemis
Holy Communion Wine
Samos Grand Cru
Samaina
Samaina Golden
Doryssa
Selana
Retsina
Samaina Win Sec
Ageopelagitiko

SAMOS ALIŞVERİŞ

Adını matematikteki ‘Pisagor Üçgeni’nden bildiğimiz antik çağın önemli filozof,matematikçi ve müzisyeni Pisagor, Samos’lu idi. Bu gün bütün hediyelik eşyacılarında satılan ‘Pisagor Bardağına’ içindeki çizgiyi aşacak miktarda sıvı koyduğunuz anda özel bir sistem sayesinde tüm sıvı bardaktan boşalıyor.

Söylenene göre bardak Pisagor tarafından her kesin eşit miktarda şarap içmesi için icat edilmişti. Buna ek olarak Ada’da yetişen muscat üzümlerinden yapılmış şarapların bizim misket şaraplarımızla yarışabilecek kadar lezzetli olduğunu da eklemeliyiz.

SAMOS YEMEK :

Samos restaurantlarındaki yemekler size ev hasreti çektirmeyecek kadar tanıdık gelecek; mezedes, dolmades, keftedes, homous, tzatziki, spanakopita, tarama, mousakka, loukoumades...


SAMOS GECE HAYATI :

Samos’ta gece hayatı Mykonos, Santorini gibi diğer Adalar’dakilere benzer olmakla biraz daha sakindir.

Burası Yunan Müziği dinleyerek ouzo (Yunan rakısı) ve Samos şarabı tüketilen taverna-restaurant tarzı mekanlar ve bir çok eğlenceli barlarda akşamlarınızı geçirebileceğiniz bir adadır.

Telif Hakkı © 2006 Estamos Travel Ada Rota Turizm Seyahat Ltd.

Tasarım & Programlama: Projeweb

Web sitemizde bulunan tüm turların program içeriklerinin izinsiz kopyalanıp kullanılamaz veya çoğaltılamaz. Aksi durumda yasal işlemlere tarafımızdan başvurulacaktır.