Language : English

 
RUSYA TURLARI

 
 
YILBAŞI MOSKOVA TURU
THY ile 3 gece Moskova'ha 4* otelde konaklama kahvaltı  panoramik şehir turu dahil
KİŞİ BAŞI - 599 €
YILBAŞI TURU
Moskova & St. Petersburg

THY ile 2 gece Moskova ; 3 gece St. Petersburg kahvaltı  panoramik şehir turları dahil
KİŞİ BAŞI - 899 €

MOSKOVA

Moskova asırlarca tüm Rusya tarihinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Şehrin tarihi 800 yıl öncesine, Prens Yuri Dolgoruki`nin ilk defa Moskova Nehri`nin kıyısına küçük bir yerleşim alanı kurmasına kadar dayanır. Bu ilk küçük insan topluluğu yüzyıllar sonra büyük bir başkent ve metropol olacak şehrin temellerini atarlar. Tatar-Moğol istilası sonrası Moskova Prensliği diğer Rus prensliklerini de etrafında toplayarak büyük Rus Devleti’nin ilk adımlarını atar. 15.yy. ile beraber şehir hem ticari, hem politik hem de kültürel açılardan gelişmesinin yanısıra, Büyük Ivan döneminde Rusya`nın başkenti ilan edilir. Avrupa`nin ünlü mimarlarının elinden çıkan yapılarla bir anda “Yeni Roma” olarak anılmaya başlanır.
Yaklaşık bir yüzyıl sonra Korkunç Ivan ilk defa kendisini tüm Rusya`nın Çar`ı ilan ederek Kremlin`de taç giyer. Rusya tarihinin en büyük çarı olarak kabul edilen Petro`nun dönemi Rusya icin ne kadar ilerleme ve büyüme demekse de Moskova icin benzer anlamlar taşımaz. Petro 1712`de tahtı ve başkentlik ünvanını kendi sehrine, St.Petersburg`a tasir. Ancak şehir yine de Puşkin, Tolstoy, Repin ve Çaykovski gibi ünlüleri ağırlamakta kusur göstermez.
1812 yılında Napoleon`un ordusunun yarattığı yıkıntı sonrası küllerinin içinden tekrar doğar “Ruslar’ın kalplerdeki başkenti”. 20.yy`ın başında Lenin tarafından 200 yıl önce kendisinden alınan ünvanına tekrar kavuşturulur ve bu büyüleyici şehir Sovyetler Birliği`nin sembolü olarak tekrar imar edilir.
Bugün Moskova 2500`ün üzerinde anıtsal olarak kabul edilen yapısıyla, 50 tiyatrosu ve 125 sinemasıyla, 4500 kütüphanesi ve 70 müzesiyle bir kültür şehridir. Keşfedilmeyi bekleyen birçok Sovyet dönemi sokağın yanısıra lüks ve modern alışveriş merkezleri bugün şehrin en çekici mekanları arasındadır.
Moskova aynı zamanda ülkenin günümüzdeki en büyük sanayi ve ticaret merkezi. Ülke ekonomisinin yaklaşık 70%`e yakın bölümü buradan yönlendiriliyor. Buna özellikle Sovyet dönemindeki merkeziyetçi sistemin tüm yatırımları bu şehire yapması neden olmuş. Artık bugünlerde merkez Moskova`nın artan arsa değeriyle birlikte bu devasa sanayi tesislerinin yerine büyük ofis ve ev kompleksleri inşa ediliyor.
12 milyon nüfuslu bu dev şehirdeki 5 havaalanı ve 12 tren garı Rusya`nın tamamıyla olan iletişimi eksiksiz yerine getirse de, şehiriçi ulaşım çok büyük sıkıntılar çektirmekte Moskovalilar’a. Günde ortalama 2.5 milyon kişinin Moskova`ya dışarıdaki bölgelerden geldiği tahmin ediliyor. Şehrin etrafını saran otoyollar ve şehiriçindeki 10 şerite kadar çıkan bulvarlar Moskova trafiğini hafifletemiyor. Şehir içerisindeki hızlı ulaşımın tek alternatifi günde 8 milyon kişiye kadar taşıyan metro.

Geçmişin tüm yorgunluğunu taşıyan Moskova'da aslında bize ait olan Troya hazinesinin sergilendiği Puşkin Müzesi, en az onun kadar önemli Tretyakov Galerisi Rusya'da iktidarın sembolü Kremlin Sarayı, hemen önünde yer alan
ünlü Kızıl Meydan görülmeye değer yerlerin başında geliyor.. Yine buradaki Lenin Mozolesi ve lezzetli bir pasta görünümündeki St. Basili Kilisesi.
Yakınlarındaki Bolşoy Tiyatrosu, Yeni Kızlar Manastırı'ndaki Nazım Hikmet'in mezarı, Moskova'yı kuşbakışı seyreden Lenin tepeleri, ondan çok daha yükseğe çıkan Ostankino Kulesi, Tverskaya Caddesi, turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Arbat Sokağı, kat edilen uzaklığa değen ızmailov Pazarı mutlaka ziyaret edilmeli.

ST. PETERSBURG

St.Petersburg, “Batıya Açılan Pencere”, “Doğunun Venedik’i”. Moskova`nın soğansı kubbeleriyle bezenmiş görüntüsünün aksine, St.Petersburg batı dünyasının tüm değerlerini taşıyan mimarisiyle Rusya`yı asırlarca batıya ve onun kültürüne yakınlastırmaya calışmış bir şehir. St.Petersburg`da tarihi içinizde hissedersiniz ama şehrin tarihi sadece 300 yıldır.  Yani St.Petersburg “Yaşlı Ama Genç” bir şehirdir.   
Ülkenin ikinci büyük şehri olan St Petersburg, Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerinde kurulmuştur. 1703 yılında 1.Petro tarafından İsveç’e karşı kazanılan zafer sonrası Avrupalı mimarlara bataklıklar üzerine inşa ettirilmiştir. 9 yil gibi kisa bir sure sonra da tüm başkent, Moskova`dan buraya tasinmistir. Petro`nun emriyle. Petro`dan sonra başa geçen Elizabet ve Büyük Katerina dönemlerinde Petro`nun mirası özenle korunmuş ve bircok yeni saray binası insaa edilmistir. 350 köprü ve kanal şehrin “Kuzey’in Venediği" olarak anılmasına neden olmuştur o tarihten itibaren. İsmi daha Rusça olsun diye Petrograd`a cevirilen şehir, 1917 yılında tüm dünyayı yıllarca etkileyecek bir devrimin Çarlik dönemine son veren gösterilerine tanıklık etmistir. 1917 Ekim devrimine kadar Rusya’nın başkenti olmuş ve Sovyetler döneminde ise ismi Leningrad olarak değiştirilmiştir. 2.Dünya Savaşında Alman-Rus savaşının en kanlı çarpışmalarından biri bu şehirde gerçekleşmiştir. St.Petersburg 872 gün Alman ablukasında kalmış ve yaklaşık 1 milyon kayıp vermiştir. 26 Mart 2003 yılında kutlanan şehrin 300. kuruluş yıldönümü Rusya Federasyonu Devlet Baskanı Vladimir Putin`in kişisel desteği ile görkemli gösterilere sahne olmustur.

Telif Hakkı © 2006 EstamosTravel Ada Rota Turizm Seyahat Ltd.

Tasarım&Programlama: Projeweb